Lokalizacja jurty: Ośrodek Jeździecko-Hodowlany Żurawiejka w Bukowej Małej, woj. lubelskie, gmina Sawin, Polesie
Gospodarz: Katarzyna i Zbigniew Żurawicz zurawiejka
Kontakt: mail: zurawiejka@interia.pl / zurawiejka@huculs.eu ; telefon: 0/889-609-260
Strona www: http://www.zurawiejka-huculy.gogler.pl/
Współrzędne: 51° 19′  N, 23° 31′ E

Dodatkowe informacje: Ośrodek Jeździecko – Hodowlany „Żurawiejka” znajduje się w miejscowości Bukowa, 15 km od Chełma i 5 km od granicy Państwa, w województwie lubelskim. Gospodaruje na obszarze prawie 50 ha, w tym na 17 ha przystajennych pastwisk oraz na ponad 30 ha łąk. Bukowa leży na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego na styku z Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym oraz Poleskim Parkiem Narodowym – kraina geograficzna nosi nazwę Polesia Wołyńskiego. Na Polesiu zimy są zimne, lata gorące a lud twardy…, nie ma też żyznych pastwisk z trawą po pas, są za to wzniesienia Pagórów Chełmskich, niekiedy „wzrostem” nie odbiegających od pogórza Bieszczad. Wszystko to sprzyja hodowli koni huculskich, które „nie wyradzają się” jak te z nizin, i pozostają równie odporne jak te z gór. Mało tego, nabierają nowych zdolności – komary im niestraszne… Bo Polesie pozostało dzikie, słabo zaludnione, zaś sieć dróg asfaltowych można zaliczyć do raczej symbolicznych. Jest tu jednak coś, czego nie ma gdzie indziej: setki kilometrów kwadratowych nadbużańskich łąk i lasów ciągnących się aż na Ukrainę. /ze strony Ośrodka/

Obecnie w Żurawiejce stoją dwie jurty, mówi się, że wkrótce ma stanąć trzecia. Służą jako dodatkowe miejsca noclegowe i są czynnie używane również przy okazji przeróżnych meetingów koniarskich. Obok jurt wybudowane zostały sanitariaty oraz kuchnia, zamkniętę pod formą nawiązującą do kształtu jurty.

Polecamy: Warto odwiedzić to urokliwe miejsce, niemalże zapomniane przez turystów. Mozna odnaleźć w  tutejszych okolicach wiele znaków Wielkiej Historii. Jak zwykle, świetnie poruszać się można na rowerach. Wśród leśnych ostępów kryją się ciekawe i godne odwiedzenia miejsca, jak choćby monumentalny obóz zagłady w nieodległym Sobiborze, bunkry, liczne rezerwaty czy ścieżki dydaktyczne. Bliskość Włodawy, sporego miasta wielokulturowego, również nie jest bez znaczenia. Można wspomnieć też o znanym Jeziorze Białym, ale sądzimy, że dla prawdziwych Wędrowców, nie jest ono aż tak dużą atrakcją.. Największą magnesem tego miejsca, przyciągającym wielu, bez wątpienia są konie i możliwość przemierzania na nich okolicznych przestrzeni.

Galeria z okolic:


Mapka dojazdu

Żurawiejka